Stowarzyszenie Skład Solny w Trans Europe Halles 

Z radością informujemy, że Stowarzyszenie Skład Solny zostało oficjalnie przyjęte do międzynarodowej sieci Trans Europe Halles – jednej z najważniejszych europejskich platform zrzeszających niezależne centra kultury i organizacje działające na rzecz wspólnotowości, sztuki i niezależności.

Decyzja o przyjęciu została podjęta jednogłośnie 6 czerwca 2025 roku, podczas 99. konferencji TEH, która odbyła się w Sofii (Bułgaria), w przestrzeni Toplocentrala – Regionalnym Centrum Sztuki Współczesnej. To ważne wyróżnienie zwieńczyło wieloetapowy proces aplikacyjny i weryfikacyjny.

Skład Solny jest obecnie jedynym aktywnym członkiem sieci TEH w Polsce. 

– Przystępując do TEH, zobowiązaliśmy się wspierać podstawowe wartości demokratyczne: aktywność obywatelską, dialog międzykulturowy i wolność wypowiedzi – mówi Gaya Grażyna Barcikowska, reprezentująca Stowarzyszenie podczas Konferencji.

Zdj. Stan Barański
Zdjęcia Stan Barański

Czym jest sieć TEH?

Trans Europe Halles to sieć założona w 1983 roku w Brukseli, zrzeszająca dziś ponad 170 oddolnych ośrodków kultury i sztuki w ponad 40 krajach. Łączy je duch niezależności, samodzielnego działania, wspólnotowości i alternatywnego podejścia. TEH wspiera lokalne społeczności w przejmowaniu opuszczonych przestrzeni i przekształcaniu ich w tętniące życiem centra sztuki, kultury, aktywizmu i działań społecznych. Podejmowane działania aktywizują społeczności, ożywiają dzielnice i miasta, promując sprawiedliwość społeczną, ekologiczną i przestrzenną. 

Aktualnie siedziba organizacji mieści się w Lund w Szwecji. TEH oferuje wymianę wiedzy, doświadczeń, narzędzi i strategii. Jej celem jest ożywienie społeczności oraz wzmacnianie sprawiedliwości społecznej, ekologicznej i przestrzennej.

TEH tworzy połączenia, które stymulują inicjatywy obywatelskie i oddolne. 

– Sieć działa, jak siła wzmacniająca regenerację dzielnic, społeczności, miast i regionów. Stanowi przeciwwagę dla procesów takich jak gentryfikacja czy wykluczenie, jak innym niekorzystnym procesom w tkankach miast. Udział w konferencji w Sofii pozwolił nam poznać osoby z całej Europy, które – tak jak my w Składzie Solnym – tworzą oddolne miejsca wspólnego działania – dodaje Stanisław Barański ze Stowarzyszenia. 

Seminarium informacyjne o TEH

W celu dzielenia się wiedzą i zachęcenia innych podmiotów do współpracy międzynarodowej, Stowarzyszenie Skład Solny zorganizuje seminarium pt. „Oddolne centrum kultury jako przykład zaangażowania społeczności lokalnej”.

Podczas wydarzenia uczestnicy konferencji opowiedzą o zdobytych doświadczeniach, zaprezentują dobre praktyki i poprowadzą moderowaną dyskusję. Seminarium odbędzie się we wrześniu 2025 w formule hybrydowej – stacjonarnie w Krakowie, z możliwością udziału online z całej Polski.

Zachęcamy do śledzenia naszych działań na stronie skladsolny.pl oraz w mediach społecznościowych: 

Instagram, Facebook.

Oficjalna strona TEH: teh.net oraz teh.net/our-members/sklad-solny

Zdj. Stan Barański
Zdjęcia Stan Barański

Działania Stowarzyszenia Skład Solny związane z siecią TEH są realizowane dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Wolności – w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich.