Peter Bogatka

S. Piotr\ Peter Bogatka

Byłem jednym z pierwszych, którzy wynajęli w SKŁADZIE SOLNYM lokal na pracownię artystyczną. To było 25 lat temu. Większość Składu Solnego była domem towarowym z różnymi sklepikami, a dole znajdowała się hurtownia. Przy wejściu urzędował nieżyjący już pan Andrzej, stróż, złota rączka i gracz w totolotka. Pan Andrzej wierzył, że jest w stanie znaleźć formułę, która pozwoli zdobyć mu bogactwo. Zabłocie było obszarem przemysłowym z wyjątkiem paru parterowych zabudowań, w których maleńkie pokoiki służyły straconym duszom jako dach nad głową na czas zatrudnienia w przylegających fabrykach i fabryczkach. Inni zaprzyjaźnieni artyści znaleźli schronienie w MIRACULUM albo w TELPODZIE. Odbywały się sporadyczne spotkania i wystawy w częściowo już pustych pofabrycznych halach. U nas w SKŁADZIE tez dużo się działo, odbywały się wystawy, imprezy i inne akcje. Lokatorzy Składu zmieniali się, jedni odchodzili, drudzy przychodzili, a jeszcze inni trwali. Liczba artystów rosła bo sklepiki na skutek rosnącej konkurencji opuszczały Budynek. Było fajnie. W pracowni nie było ogrzewania. Stary piec kaflowy rozpadał się coraz bardziej przy każdym przeciągu. Próba reanimowania tego zabytku skończyłaby się katastrofą. Grzało się elektrycznymi, gazowymi piecykami i tanim winem z sklepu spożywczego za rogiem, którego 3\4 powierzchni zajmowały plastikowe skrzynki z owym winem.

Byle do wiosny. Studiowałem na ASP malarstwo i tym się przede wszystkim zajmuję.

W ostatnim czasie doszły jeszcze prace trójwymiarowe tzn. obiekty, instalacje i ready-made. W tym roku zrobiłem wystawę w pomieszczeniach CSW Wiewiórka w tymże budynku Składu Solnego, która była swojego rodzaju przeglądem z różnych faz mojej twórczości.

Bardzo chciałbym kontynuować właśnie tutaj dalszą moją pracę artystyczna, ponieważ jest to miejsce o wielkiej energii, zwłaszcza teraz, kiedy jest tu tylu różnych artystów, ( malarzy, rzeźbiarzy, fotografów, muzyków i akcjonistów) którzy wypełniają budynek bujnym życiem. Mimo różnic między nami potrafiliśmy przez lata zbudować twórczą wspólnotę, którą szkoda byłoby zniszczyć. Skład Solny to nie tylko budynek to także ludzie.

03.11.2023 r.