Outpost Academy

Nasza pracownia w Składzie Solnym została założona w 2017 roku jako wspólna przestrzeń do działań artystycznych przez grupę krakowskich muzyków, członków zespołów So Flow, Smoking Barrelz i Clock Machine. Od początku funkcjonowała także jako miejsce spotkań beatmakerskich i jam sessions dla Outpost Academy – nowoczesnej szkoły muzycznej skupionej na produkcji muzycznej, DJ i muzyce elektronicznej.

Przez 6 lat działania ta przestrzeń stała się niezwykłym hubem artystycznym, miejscem spotkań, jamów, warsztatów, wymiany inspiracji i wspólnych działań kreatywnych. Wokół pracowni zbudowała się potężna społeczność artystyczna. Skrócona lista artystów, którzy tworzyli w pracowni, przygotowywali się do koncertów, bądź regularnie przychodzili na spotkania beatmakerskie czy jam sessions obejmuje takie projekty jak: Ars Latrans Orchestra, Clock Machine, Bass Astral x Igo, So Flow, Misz, Koko Die, Smoking Barrelz, ciiicho, Dominika Płonka, LoftY, Gypsy And The Acid Queen, dybiński, Runforrest, Baklu, Kind Kids, One Piece of Sugar, mary magdalene, Gr4nd, Betton, Dafeat, Kamienica, MVZE, Odemglanie, hairy otter, Baltic Impact, Biały Falochron.

Pracownia jest mocno związana z undergroundową sceną, pozostaje miejscem gdzie powstaje przede wszystkim dużo ambitnych i niszowych projektów. Działają tu młodzi artyści, często rozpoczynający karierę (urodzeni w większości w latach 90’ lub 00’). Mimo tego artyści związani z pracownią w ciągu ostatnich lat osiągnęli dużą popularność i spory rozgłos na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej. Bass Astral x Igo podczas swojej ostatniej trasy koncertowej zapełniali stadiony, Gypsy and The Acid Queen i Igo zdobyli w 2022 roku złotą płytę i nominację do Fryderyka, Dominika Płonka została tej jesieni wybrana na ambasadorkę programu Tidal Rising. Regularnie każdego lata muzycy związani z pracownią w Składzie Solnym reprezentują Kraków na największych festiwalach, w ciągu ostatnich lat zagrali na Openerze, Off Festival, Męskim Graniu (zarówno w ramach własnych projektów jak i w Męskie Granie Orkiestra), Pol’and’Rock, Orange Warsaw Festival, Slot Art Festival czy na Sziget Festival w Budapeszcie.

W pracowni prężnie działa Outpost Academy – unikalna i nowatorska szkoła muzyczna, stawiająca na pierwszym planie kreatywność i tworzenie własnej muzyki. Na początku działająca jako Piano Lab, od zawsze związana z Krakowskim Podgórzem, Outpost Academy prowadzi m.in warsztaty z produkcji muzycznej i kursy DJskie. Bardzo duży nacisk kładziony jest na zajęcia społecznościowe, które odbywają się właśnie w pracowni w Składzie Solnym – przede wszystkim cotygodniowe piątkowe spotkania dla producentów pod nazwą „Beatmakers Crew” na których członkowie społeczności wspólnie odsłuchują swoje utwory, wymieniają się feedbackiem i inspiracjami. Oprócz tego Outpost Academy regularnie organizuje jam sessions, które są okazją do spotkań, wspólnego grania, ale też pomostem pomiędzy doświadczonymi muzykami i tymi znacznie młodszymi, którzy dopiero rozpoczynają swoją artystyczną drogę.

W Akademii uczy się w tym momencie ponad 100 osób, w wieku od pięciu do pięćdziesięciu-kilku lat. Zbudowaliśmy otwartą społeczność, która łączy artystów z różnych środowisk, grup wiekowych, wyznających różne wartości i mających różne potrzeby. W Składzie Solnym te różnice tracą na znaczeniu, a ludzie się poznają, wspólnie działają, rozwijają się i po prostu się lubią.